1. Sayın Ziyaretçi; worldoftrucksmp.com forumlarına hoşgeldiniz.
 2. Lütfen sağlıklı iletişim için chat bölümünden yardım istemek yerine konu açınız.
 3. CümIeIer doğrudur sen doğru isen, doğruIuk buIunmaz sen eğri isen. -Yunus Emre

Rehber Ets2 Detayli Dorse Yapimi

Konu, 'Rehber' kısmında Uğurcan tarafından paylaşıldı.

 1. Uğurcan Turkey

  Uğurcan Yeni Şoför Emektar Lisanslı Oyun Sahibi Kayıtlı Kullanıcı

  46
  19
  8
  Kayıt:
  11 Ocak 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Oyunseverlerin en sevdiği oyunlar arasında bulunan Euro Truck Simulator 2 oyunu gün geçtikçe daha fazla oynanıyor. Oyunun bu kadar popüler olmasından dolayı yapımcıları tarafından ve oyun geliştiricileri tarafından durmadan yeni özellikler ekleniyor. Bizde bu yazımızda Euro Truck Simulator 2 oyunu için Dorse Skini yapımını anlatacağız. Yani oyundaki firmalardan istediğinize kendi tasarladığınız dorse tasarımını ekleyebileceksiniz. Örneğin; oyundaki “transinet” adlı şirkete dorse yaptınız. Bu dorsenin dışına ister kendi logonuzu veya yazınızı yazarak kaydedip bu şirketin görevini aldığınız dorse sizin tasarımınız olacak. Şimdi sizde kendi dorse skininizi yapmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayanız;

  1. İlk olarak şu resmi bilgisayarınıza kayıt edin.bu resimde gördüğünüz uzun dikdörtgen olan yer dorsenin yan tarafları buralara yazılarımızı, logolarımızı ekleyeceğiz. Kare olan yer ise dorsenin arka tarafı.

  Buraya Tıklayarak resmi bilgisayarınıza kaydedin.

  2. Şimdi bu indirdiğimiz resmi photoshop, photoscape, paint, paint.net gibi resim düzenleme programlarında düzenleyiniz. Örnek olarak benim yaptığım basit bir şey. Sizde resmi düzenlediğiniz programda resmi; jpeg, png, bmp uzantılarından birisi olarak kayıt edin.

  Örnek Tasarım;

  [​IMG]

  3. Daha sonra bu kaydettiğim resimi DXTBmp adlı programa aktarıyoruz.

  program linki:

  http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Graphic-Editors/DXTBmp.shtml burdan veya googledan kendiniz aratıp indirebilirsiniz.

  Masaüstüne hazırladığımız resimi DXTBmp programın içine sürükliyoruz.

  Bu işlemi yaptıktan sonra Şu menülerden kaydediyoruz.

  File –> Save As –> DDS Texture diyoruz ve şu şekilde kayıt ediyoruz.

  NOT : Dosyaadını .dds olarak kayıt ediyoruz ama adını oyunda yer alan şirketler adına kayıt ediyoruz.şunlar oyundaki firma isimleri;

  bcp.dds
  empty.dds
  euroacres.dds
  eurogoodies.dds
  fcp.dds
  itcc.dds
  lkwlog.dds
  nbfc.dds
  posped.dds
  stokes.dds
  tradeaux.dds
  trameri.dds
  transinet.dds
  wgcc.dds

  bu isimlerde kayıt ediyoruz.

  NOT 2 : Kayıt türü mutlaka DDS DXT5 olmalı

  4. Ben transinet.dds olarak masaüstüne kayıt ettim.

  Şimdi masaüstüne vehicle diye klasör açıyoruz onun içinede trailer_eu adlı bir klasör açıyoruz onunda içine company diye bir klasör açıyorz ve masaüstüne kayıt ettiğimiztransinet.dds dosyasını en son açtığımız company klasörüne atıyoruz.

  5. Gelelim yaptığımız işlemleri oyunumuza entegre etmeye.Masaüstüne oluşturduğumuz vehicle klasörüne sağ tıklayıp ‘Arşive Ekle’ ya da ‘Add to Archive’ diyerek şu işlemleri yapıyoruz.

  [​IMG]

  Burada dikkat edilmesi gerekenler:

  dosyanın ismini mutlaka modismi(buraya istediğiniz ismi yazabilirsiniz ama .scsyi unutmayın).scs olarak Arşiv biçimi ZIP, Sıkılştırma Yöntemi ise Depola olarak kayıt ediyoruz.Eğer kaydettiğimiz dosyanın sonunda .zip diye olusursa onu yeniden adlandırarak .zip olan kısmı silip sadece modismi.scs kalsın.

  6.Belgelerime giriyoruz ordan Euro Truck Similator 2 klasörüne onun içindede mod klasörüne girip masaüstüne oluşturduğumuz .scs mod dosyasını atıyoruz.Ve oyuna girip hangi firmaya attıysak orada dorseye yaptığımız skini görebilirsiniz.

  Herhangi bir sorun olursa yorum olarak bildirdiğiniz takdirde yardımcı olmaya çalışırız. İyi oyunlar..

  Örnek olarak yapılmış bir dorse resmi;

  [​IMG]

  Kaynak : Bu bilgiler herayak sitesinden alınmıştır.